Szukaj na tym blogu

niedziela, 5 lutego 2017

Roman Byliński - artysta,który pokochał Ligurię :)

   
   Będąc w Alassio zwróciłam uwagę na mosiężną dłoń na sławnym Muretto di Alassio ze swojsko brzmiącym nazwiskiem-ciekawość skłoniła mnie do poszukania informacji kim był ten człowiek i dlaczego nazwisko trafiło na murek wśród artystów  i innych znanych , wybitnych osobistości......... a oto jego historia:

   Roman Byliński ,urodził się we Lwowie w 1897, pochodził z polskiej zamożnej ,arystokratycznej rodziny.
Tam też uczestniczył na zajęcia szkół artystycznych, następnie podjął naukę w Krakowie i Kijowie.
Talent,ciekawość Świata, wybuch I wojny Światowej,Rewolucja Rosyjska - to czasy kiedy przyszło żyć
 i tworzyć młodemu Artyście. Jego talent zostaje zauważony - wygrywa konkurs na pomnik, zaczyna odnosić pierwsze sukcesy.

   Z powodów wstrząsów politycznych rodzina Bilińskiego rozprasza się,a on zawiera związek małżeński 
w Kijowie.Z uwagi na zamieszki postanawia wyjechać do Konstantynopola, gdzie uczy malarstwa w French-American College.
   To tutaj zaczyna być autorytetem w sprawach artystycznych, dzięki czemu dostaje propozycję pracy 
w Turcji przy organizacji muzeów sztuki islamskiej.W okresie jego pobytu w Turcji dochodzi do rozpadu związku małżeńskiego.Drugą żoną malarza zostaje Claire Duriez.II Wojna Światowa zaskakuje parę w Jugosławii, aresztowani przez SS z ryzykem deportacji ,udaje im się ucieć do Trieste.Tutaj w randze Kapitana z Polskim Czerwonym Krzyżem walczy w oddziałach Andersa. W tym też okresie rozstaje się 
ze swoją drugą żoną. Po zakończeniu wojny dociera do Ligurii - konkretnie Camogli, gdzie zawiera trzeci związek małżeński z Marcella Conte.

   Z Camogli po pewnym czasie przeprowadza sie do Bordighera, gdzie osiada na stałe.Tutaj żyje, tworzy, tutaj zostaje już do końca swoich dni.Umiera w roku 1981 na zawał serca.


    Jego malarstwo koncentruje się na portretach  i pejzażach, wyrażając w ten sposób swoją miłość i jego 
stan emocjonalny do człowieka i świata.     W 2006 roku, pod patronatem prowincji Imperia i miasta Bordighera, zaprezentowano w Villa Nobla w Sanremo, książka "Roman Biliński -Un artistacosmopolita nel Ponente ligure" Philobiblon Editions, napisany przez Marco Farotto przyjaciela rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz