Szukaj na tym blogu

sobota, 25 lutego 2017

Była sobie kiedyś Bussana- historia miasteczka,które runęło. .

Bussana Vecchia , stare, założone  w IX wieku małe miasteczko położone na wzgórzu nad Sanremo - wśród zielonych gai oliwnych,pod błękitnym niebem ,z widokiem na lazurowe morze ...zaledwie 8 km pod górkę wąską szosą pełną zakrętów.

Dobrze się żyło  w Bussana jego mieszkańcom - do czasu ..... 23 .02.1887, większość mieszkańców nanabożeństwie w kościele., ot świąteczny, ale też i zwykły dzień - 20 sekundowe trzęsienie ziemi w ciągu  kilkudziesięciu sekund niszczy to co budowano od wieków , pochłaniając setki ofiar.Tak skończyła się historia Bussana. Mieszkańcy ,którzy przeżyli opuszczają zdewastowane miasteczko osiedlając się bliżej morza w Bussana Nuova (Nowa) , nazywając zdewastowaną Bussanę , Bussana Vecchia( Stara).Zachowała się do dzisiaj unikatowa architektura miasteczka szczególnie ta z XV wieku ,kiedy to Bussana mała swój zloty okres. W latach 60 XX wieku opuszczonym miasteczkiem zainteresowali się artyści osiedlając się(w zasadzie nielegalnie) i otwierając siec galerii...... dzięki nim miasteczko zaczęło od nowa żyć stając się atrakcja turystyczna i kulturalna Ligurii. 


Mam nadzieje ,ze moje fotki w wystarczający sposób oddają charakter tego miejsca i zachęcą Was do zwiedzania tego jakże interesującego, pięknego , z jakże bolesną historią miasteczka. 
Świetne miejsce na spędzenie popołudnia.Na szczególną uwagę zasługuje Jazz Bar z wieczorami muzycznymi,apricena i fantastyczną obsługą  :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz